İzmire Veda Ediyoruz! Urla, Foça ve İlk başladığımız yerde fina Çeşme Paparazi

Bizim İzmir'de ki 2 senelik maceramız burada son buldu, İstanbul'a gitme zamanımız geldi.

2 senede o kadar çok şey yaşadık ki bu şehirde 20 sene yaşamış gibiyim, hatta ne yalan söyleyeyim ben İstanbul'dan çok korkuyorum sanki. Orada doğmuş büyümüş hiç çıkmamış biri olarak, nasıl bağladı ise bizi kendine İzmir.

2 senede nasıl güzel insanlar tanıdık neler yaşadık hala inanamıyorum. Kardeşimiz dediğimiz arkadaşlarımız oldu çocuklarımız birbirlerini kardeş bildi Boran bana hala Rüzgar'da Neşeye hala demeye başladı. Durduk yere hala da olabildik bu güzel şehirde. İş arkadaşlarım can arkadaşlarım oldu. herkes sonuna kadar destek oldu hiç yalnız bırakmadılar bizi. Rüzgar ilk burada bu şehirde yürüdü, konuşmayı burada öğrendi, bez biberonu burada bıraktı, kreşine burada başladı. en güzel günlerini burada yaşadı hala bazı kelimeleri ege şivesi mesela asla ''simit'' i  kabullenmiyor ''gevrek'' istiyor. Bankonun üzerinden bana falancayı verir misin diyor :) en bombası anne bana biyaz su gatarmısın :))) güzel anılar biriktirdik biz bu şehirde.

Ama dönmek zorundayız çünkü biz asker ailesiyiz. Baba nereye biz oraya...

Buraya geldiğimizden beri görmediğimiz bazı yerler vardı onları da keşfedelim de öyle gidelim dedik önce şehre veda edelim, sonra işe, okula, insanlara ve en sonunda da evimize koyalım anılarımızı da çantamıza arkamıza baka baka gidelim.


İzmir'e tayin çıktığını duyduğumda salya sümük ağlamıştım ne işim var benim İzmir de diye, Peki şimdi geri dönüyoruz diye ağlıyorum. Ama bekle bizi İzmir sana geri geleceğiz hemde temelli.


Neyse fazla duygusal oldum gene gelelim gezdiğimiz yerler ben Foça' yı çok merak ediyordum oraları bir talan edelim edelim dedim eski yeni bir gezelim dedim giderken urla'da bir köye girdik önce orayı da tesadüfen bulduk Özbek Köyü o kadar güzel ki teyzeler bahçelerinden topladığı sebzeleri satıyor evlerinde yaptıkları reçelleri tarhanaları,salça, zeytinleri satıyorlar. Ege insanın samimiyeti sıcak kanlılığını da sonuna kadar hissettiriyorlar. Kahvaltımız bittiğinde yola devam ettik diğer köylerin arasından geçe geçe Foça'ya vardık tüm Ege sahilinde ki eski dokuyu koruyabilmiş nadir yerlerden olan Eski Foça'da yürümeye başladık Limanda sayısız balıkçı teknesi, tertemiz bir sahil yolu ve yol boyunca sıralanmış eski Rum evleri. Bu evlerin bir çoğu butik otel olmuş. Çiçeklerle süslenmiş taş evler huzur ve dinginlik hissettiriyor. Bir şeyler içip yola devam ediyoruz. İzmir'in kuzeyinde kalan Foça'ya varıyoruz. Denizi çok berrak ve temiz deniz çok sıcak değil, oksijen içinize işliyor. Biz Askeriyenin bir tesisine giriyoruz Ilık su Askeri Kampı cennetten bir köşe her şey düşünülmüş bir kamp akşam güneş batana kadar kalıyoruz burada. Gece bir etkinlik var çocuklar için diyorlar varillerle ateşler yakılıyor plajda onuda bekleyip gecenin bir yarısı dönüyoruz İzmire.
Nasıl ayrılacağız senden acaba güzel İzmir.
Hiç yorum yok: