16. Ay


Rüzgar hızla büyümeye devam ediyor. Artık yürümeyle yetinmiyor , yürürken ağır birşeyler taşımaya ya da yüksek biryerlere tırmanmaya çalışıyor.  Eğer başarısız olursa ağlamaya başlıyor dikkatini dağıtana kadar da susmuyor.  Top sektirdiğini düşünüyor. Merdiven gördüğüm yerden kaçıyorum çünkü iniş ve çıkışımız asla bir yerde bitmiyor sürekli “ıh ıh” deyip aynı şekilde tekrarlamak istiyor hani elimi tutsa beraber çıksak ona da razıyım ama cesaretli adamım el tutmayı da kabul etmiyor,  evdeki sandalye ve koltuklara tırmanma denemeleri  yapıyor... Biz de artık sandalyede oturmak istediğini düşünüp ikea’dan ona bir sandalye aldık ama nafile adam büyük tehlikeli sandalyelere oturmak istiyor. Kitap okuduğunuzda asla odaklanmıyor  benimle  birlikte sayfaları çevirmeye başlıyor kitabımızda böylece hemen bitiyor. 
 Artık kalemi gödüğümüz yerde alıp kapağını çıkarıp eline geçirdiği herşeyi ya da heryeri boyamaya çalıştığından bütün kıyafetleri “Miro”nun resimlerini andırıyor.
 Bu arada minik bir papağanımız oldu sürekli hareketlerimizi taklit eden söylediklerimizi söylemeye çalışan minik bir papağan ... Artık konuşurken ve birşey yaparken iki kere düşünüyoruz yanlış yapmamak adına.
Bebekliğinden beri çok sosyal olan Rüzgar bu sosyalliği abarttı sokaktan geçenlere el sallaması, gülmesi,  öpücükleri  insanlara temas etmesi  çok fazla arttı.
Konuşması, mimikleri ve iletişim kurmaya yönelik çeşitli hareketleri daha anlaşılır hale geldi. Sokaktaki köpeğimiz “Garip”le beraber evin içinde sürekli havlıyoruz. Ve istemediği herşeye "Hayır" anlamına gelen kafa sallamasına bayılıyorum.

Kelime dağarcığımız hareketlerden ibaret söylediğimiz 3-5 kelimede şöyle;
*Anne
*Baba
*Uf uf (süt)
*Fu (su)
*Ih ıh “(her hareketinin başında söylenir)
* Bo (Boran)
*Dede
*Mama
Ha bide pitiyah pitiyah bunun ne olduğu hakkında hiç bir fikrimiz yok arada kaptırıp soyle bir çümle kuruyor,
_anne, baba baba baba baba baba aaa pitiyah pitiyah  anlayan olursa tercüme ederse sevinirim.

Gelelim kötü huylarımıza bu ayda çok normal olduğu söylenen fakat acayip sinir bozan vurma tepkisi...Bbirine kızdığı anda bize yada tanıdığı,  nazının geçtiği en yakınında ki kişiye vurarak tepki gösteriyor. Yapma dediğim şeyleri gözümün içine baka baka tam tersini yapıyor. Gece uyku konusunu hiç açıpta içimi daraltmayı düşünmüyorum artık kabullendim galiba 3-5 nobetlerine… Gelecek maceralarda görüşmek dileği ile...